Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Technologie immersyjne i ich możliwości – co warto wiedzieć?

22 października, 2024 Technologie immersyjne


Technologie immersyjne, czyli najbardziej nam znane VR i AR, wciąż kojarzone są głównie z branżą rozrywkową i z gamingiem. Obecnie jednak technologie te znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie branż. Dzięki nim można nie tylko świetnie się bawić, ale i rozwijać swoje kompetencje, ćwiczyć, zdobywać nowe umiejętności czy też ograniczać odczuwanie lęków. 

Jakie jeszcze możliwości oferują nam technologie immersyjne? Czy mogą na nich skorzystać jedynie firmy, czy też może przeciętny człowiek?

Na czym polegają technologie immersyjne?

W technologiach immersyjnych kluczowe jest łączenie światów rzeczywistego z wirtualnym. Pozwalają one na całkowite zanurzenie się w cyfrowym świecie, w którym są zupełnie nowe elementy, ale i w tym, który jest nam dobrze znany, realny, lecz jedynie uzupełniony o dodatkowe elementy. 

Wśród technologii immersyjnych możemy wyróżnić:

VR, czyli wirtualną rzeczywistość, która pozwala całkowicie zanurzyć się w świecie wirtualnym, z wyłączeniem środowiska rzeczywistego;

AR, czyli rozszerzoną rzeczywistość – w tym przypadku mamy do czynienia ze środowiskiem rzeczywistym, ale uzupełnionym o dodatkowe elementy cyfrowe;

MR to rzeczywistość mieszana, czyli połączenie obu wcześniej wymienionych. Główna różnica polega na tym, że zanurzamy się w jedno środowisko, w którym możemy wchodzić w interakcję z elementami, które występują realnie, ale i z tymi dodanymi cyfrowo;

XR, także określana mianem rzeczywistości rozszerzonej, przy czym będąca połączeniem VR, AR i MR. Charakteryzuje ją przede wszystkim możliwość bardzo płynnego przechodzenia pomiędzy środowiskami rzeczywistym i wirtualnym. 

Edukacja i szkolenia

Technologie immersyjne stają się przyszłością dla branż edukacyjnej i szkoleniowej, o czym świadczą profesjonalne szkolenia tworzone z ich wykorzystaniem – taką ofertę znajdziemy na stronie https://epicvr.pl/

Możemy bowiem ćwiczyć na „żywym organizmie”, oglądać z bliska, dotykać czy wchodzić w interakcje, co pozwala na efektywniejszą edukację i przygotowanie bardziej rozbudowanych, ciekawych, angażujących szkoleń. Gdy teoria zostaje połączona z praktyką, daje to zdecydowanie lepsze efekty. 

Obsługa klienta

Klient staje się coraz bardziej wymagający. Chce znać nie tylko teorię, parametry i właściwości danego produktu, ale i sposób działania. Chce wiedzieć, jak zachowa się wybrany artykuł, narzędzie czy sprzęt w konkretnej sytuacji, w ściśle określonych warunkach. Technologie immersyjne pozwalają na to, dlatego wpływają na lepszą obsługę klienta. 

Technologie w służbie medycyny

Na technologiach immersyjnych korzysta także medycyna. Studenci i lekarze mogą ćwiczyć skomplikowane procedury w bezpiecznym środowisku, ale do złudzenia przypominającym to realne. Pacjenci mogą za to zobaczyć czy „poczuć”, co będzie się działo podczas wykonywania konkretnych procedur medycznych. Są również w stanie oswajać swoje lęki, ale w kontrolowanych warunkach. 

Technologie immersyjne już teraz znajdują zastosowanie w licznych branżach, a przed nimi świetlana wręcz przyszłość. Stają się one narzędziem skutecznym, efektywnym, o złożonych możliwościach, co pozwala nie tylko na przenoszenie rozrywki na znacznie wyższy poziom. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja gdzienet.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Technologie immersyjne
Słuchawki z mikrofonem
Jak schłodzić telefon - praktyczne porady i triki

Jesteś zainteresowany reklamą?