gdzienet.pl

Blog tematyczny o komputerach, Internecie i technologiach

Komputer

Dysk M.2 1TB – co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Dysk M.2 1TB – co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Dyski M.2 od pewnego czasu wydają się cieszyć dużą popularnością. Warto jednak wiedzieć, że ten format dysku może posiadać różne interfejsy, które będą decydować o jego szybkości i wydajności. Co wziąć pod uwagę, wybierając dysk M.2 1TB? Sprawdź!

Dysk M.2 1TB, czyli jaki?

Wśród dysków SSD najpopularniejsze są 2,5-calowe oraz M.2. Ten drugi format jest dużo mniejszy i smuklejszy. Często jego wielkość porównywana jest do listka gumy do żucia. Przykładowo dysk M.2 1TB 990 PRO ma wymiary 80 x 22 x 2.3 mm, podczas gdy 870 QVO, czyli dysk 2,5 cala ma 100 x 69,85 x 6,8 (mm). Różnica jest więc naprawdę spora.

Co wziąć pod uwagę, wybierając dysk SSD 1TB M.2?

Wśród dysków M.2 wyróżnić możemy dyski z dwoma rodzajami interfejsów – SATA oraz NVMe. Ich najważniejszą różnicą jest oczywiście szybkość i wydajność. SATA korzysta bowiem z interfejsu, który używany był jeszcze do dysków HDD i który oferuje dużo mniejszą prędkość. Zwykle maksymalna przepustowość to około 600 MB/s. NVMe to z kolei dużo szybszy interfejs, który w połączeniu z magistralą PCIe oferuje wyższe szybkości i wydajność.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze dysku M.2 1 TB? Jeśli wybraliśmy już odpowiednią pojemność, kolejną istotną kwestią będzie szybkość, a konkretnie prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego. Na te osiągi wpływa zarówno interfejs – szybszy będzie oczywiście dysk NVMe 1TB – jak i magistrala. Do wyboru mamy PCIe 3.0 oraz PCIe 4.0. W przypadku pierwszego standardu dysk może osiągać 3500/3000 MB/s odczytu/zapisu sekwencyjnego*, np. 980 PCIe 3.0 NVMe™ M.2 SSD. Z kolei standard PCIe 4.0 oferuje nawet 7450/6900 MB/s. Jeśli więc chcesz znacznie przyspieszyć uruchamianie systemu czy gier, najlepszą wydajność zaoferuje Ci właśnie taki dysk jak 990 PRO PCle 4.0 NVMe™.

Poza szybkością warto zwrócić uwagę również na TBW. Jest to parametr, który określa, jak dużo danych może zapisać dysk, nim utraci gwarancję. Jeśli zależy nam na długim czasie użytkowania dysku, warto postawić na taki, którego TBW wynosi minimum 1000.

Dla wielu osób istotne mogą okazać się również technologie, które utrzymują optymalną temperaturę dysku, nie doprowadzając do jego przegrzania. W dyskach Samsung technologia ta nazywa się Dynamic Thermal Guard. Ważną kwestią może być też pobór mocy. Im mniej energii zużywa dysk, tym dłużej możemy cieszyć się pracą na laptopie. Przykładowo dysk 990 PRO ma aż do 50% lepszą wydajność energetyczną na jeden wat niż jego poprzednik – 980 PRO**.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, warto wcześniej sprawdzić, jakie rodzaje dysków obsługuje nasz komputer czy laptop. Może się bowiem okazać, że dane standardy nie będą wspierane, a tym samym nie będziemy mogli w pełni wykorzystać ich potencjału.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Wydajność może się różnić w zależności od wersji oprogramowania układowego dysku SSD, systemu i konfiguracji sprzętu. Pomiary wydajności w oparciu o IOmeter 1.1.0. Wydajność zapisu mierzono po aktywacji technologii Intelligent TurboWrite. Wydajność zapisu sekwencyjnego wg regionu Intelligent TurboWrite wynosi: do 250 MB/s (250 GB), 500 MB/s (500 GB) i 900 MB/s (1 TB).

** Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 980 PRO – 1129/877 MB/Wat, Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 990 PRO – 1380/1319 MB/Wat w oparciu o testy wewnętrzne wersji o pojemności 1TB. 

Udostępnij